Piknik to jeden z przyjemniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wystarczy jedynie atrakcyjne miejsce, niezbędny prowiant i dobre towarzystwo; na piknik możemy wybrać się we dwoje, z grupą przyjaciół czy rodziną. Co zabrać na piknik i o czym pamiętać organizując go?
Organizacja pikniku – od czego zacząć?
To sposób na miły dzień, ale aby był on w pełni udany i niezapomniany, należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim musimy wybrać odpowiedni termin spotkania, który będzie odpowiadać wszystkim jego uczestnikom. W kwestii doboru bardzo ważne jest także wcześniejsze sprawdzenie prognozy pogody na wybraną datę. Warto wcześniej upewnić się, że w dniu pikniku nie zaskoczy nas nieprzyjemny chłód, deszcz czy gęsta mgła.
Równie ważny jest wybór odpowiedniego, ciekawego miejsca. Wybrana lokalizacja powinna być nie tylko atrakcyjna, ale także bezpieczna. Piknik powinniśmy organizować wyłącznie w miejscu, w którym jest to dozwolone.
Jeżeli wybieramy się na piknik większą grupą, dobrą praktyką jest ustalenie, co każdy z uczestników powinien przynieść ze sobą. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której na piknikowym kocu pojawią się trzy pojemniki z taką samą sałatką.
Co przygotować na piknik – propozycje potraw i przekąsek
Składają się na niego przede wszystkim dobre towarzystwo i pyszne przekąski oraz potrawy. Co wziąć na piknik, aby wspominać go ze smakiem i oczarować wszystkich uczestników? Możliwości jest wiele – od najprostszych smakołyków po bardziej ambitne dania.
Kanapki
Jednym z najpopularniejszych wyborów na piknikową przekąskę – jak i danie główne – są kanapki. Proste w wykonaniu, tylko teoretycznie banalne, w rzeczywistości dają wyjątkowe możliwości wyboru spośród najróżniejszych półproduktów i dodatków. Możemy wykonać kilka różnych rodzajów kanapek i gotowe już przekąski przynieść na piknik lub spakować wszystkie potrzebne produkty, pozwalając wszystkim uczestnikom na samodzielne stworzenie dowolnej kompozycji smakowej. Dodatki do kanapek możemy podzielić na kategorie i spakować do osobnych pojemników na żywność. Wędlinę i sery możemy spakować do specjalnego, trzypoziomowego pojemnika Modula lub pojemnego lunchboxa, z kolei mieszankę sałat lub kiełków do miski Cirqula o dużej pojemności i wyjątkowej szczelności.
Garść orzeźwienia
Pojemniki na jedzenie, takie jak fruitpoty, sprawdzą się także w przypadku innej, równie popularnej przekąski piknikowej, jaką są świeże owoce. Lato to sezon zarówno na piknik, jak i na pyszne, soczyste owoce, którymi możemy zajadać się pod gołym niebem w doborowym towarzystwie. Do szczelnej i pojemnej miski wystarczy wrzucić umyte owoce – całe lub pokrojone na mniejsze kawałki – a podczas pikniku użyć jej jako naczynia do serwowania zdrowych smakołyków. Z owoców możemy także przyrządzić sałatkę na słodko lub deserowe szaszłyki.
Słodkości
Innym pomysłem na słodką przekąskę, która sprawdzi się podczas pikniku, są owocowe lub kakaowe muffinki. Proste w przygotowaniu i łatwe w transporcie, świetnie wpisują się w jadłospis pod gołym niebem. Zamiast muffinek możemy przygotować również tradycyjne brownie lub kruche ciasteczka.
I coś dla zdrowia
Dla miłośników bardziej wytrawnych, chrupiących przekąsek alternatywą dla owoców będą świeże, umyte i pokrojone warzywa. W roli zdrowego poczęstunku na piknikowym kocu sprawdzi się między innymi marchewka, papryka, kalarepa czy seler naciowy. Możemy podawać je z hummusem lub różnymi rodzajami dipów czy sosów. Do przechowywania oraz podawania dipów warto wykorzystać mniejszych rozmiarów szczelne pojemniki.
A może sałatka?
Jakie jedzenie na piknik również świetnie sprawdzi się w swojej roli? Z całą pewnością różnego rodzaju sałatki! Jest to danie, które – podobnie jak kanapki – wiąże się z szerokimi możliwościami wyboru różnorodnych składników. Możemy wykonać klasyczną kompozycję, taką jak sałatka grecka z soczystymi oliwkami i serem fetą, czy lekka, wiosenna sałatka z pomidorkami koktajlowymi i rukolą lub bardziej oryginalne przepisy – sałatkę z owocami morza czy szynką parmeńską oraz serem halloumi. Sałatkę na piknik z łatwością przetransportujemy w Saladboxach Mepal. Wykonane z mocnego tworzywa sztucznego, składają się z trzech części – największej, o pojemności 1300 mililitrów, przeznaczonej na sałatkę, mniejszej, stworzonej z myślą o niezbędnych sztućcach oraz z trzeciej, najmniejszej, jaką jest pojemnik na sos lub dip. Praktyczne, wyjątkowo pojemne i szczelne pojemniki Mepal charakteryzują się nie tylko funkcjonalnością, ale także ciekawym, nowoczesnym designem. Dzięki temu świetnie sprawdzą się nie tylko do przenoszenia, ale także serwowania wszelkiego rodzaju sałatek.
Tortille
Na piknikowe przekąski warto wybierać dania bez dużej ilości sosów, łatwe do złapania w dłoń lub przekrojenia w warunkach terenowych. Poczęstunkiem, który zdecydowanie spełnia te wymagania, są proste w przygotowaniu, pyszne roladki z tortilli. Ich przygotowanie zajmuje zaledwie kilka chwil – wystarczy jedynie posmarować każdy z placków serkiem do smarowania lub hummusem i ułożyć na nim wybrane składniki, takie jak sałata, rukola, szynka, salami, żółty ser, pomidor czy oliwka. Następnie wystarczy zwinąć ciasno każdą z tortilli, a bezpośrednio przed podaniem pokroić na kilkucentymetrowe plastry.
I koniecznie coś do picia!
Nie zapominajmy także o odpowiednim nawodnieniu podczas odpoczynku pod gołym niebem. Butelki na wodę Mepal pozwolą na zabranie na piknik nie tylko wody, ale także herbaty lub soku.
Podczas przygotowywania i pakowania jedzenia na piknik nie zapominajmy także o talerzach i odpowiednich sztućcach. Dobrym wyborem jest praktyczny, trzyczęściowy zestaw sztućców Ellipse, składający się z noża, łyżki oraz widelca. Sztućce turystyczne Mepal z mocnego i bezpiecznego tworzywa sztucznego doskonale sprawdzą się w terenie.
Co oprócz jedzenia zabrać na piknik?
Piknik to przede wszystkim jedzenie, ale warto zatroszczyć się także o inne rozrywki podczas wypadu na łono natury. Dlatego też na piknik, oprócz jedzenia, możemy zabrać ze sobą karty do gry lub gry planszowe, takie jak klasyczny chińczyk lub scrabble, a także inne, bardziej oryginalne planszówki. Ci, którzy lubią dawkę aktywnego wypoczynku, mogą powiększyć swój ekwipunek o piłkę lub paletki do badmintona i rzutki czy frisbee.
Nie zapominajmy także o nieodzownym elemencie każdego pikniku, jakim jest koc. Należy przygotować odpowiednią ilość koców, tak aby wygodnie pomieścili się na nich wszyscy uczestnicy spotkania. Dla większej wygody możemy także zabrać ze sobą kilka miękkich poduszek.
Przygotowane posiłki możemy ułożyć na środku koca lub na specjalnym, przygotowanym podwyższeniu. Może to być chociażby składany stolik kempingowy, na którym pomieszczą się najważniejsze dania i napoje.
Aby stworzyć odpowiedni nastrój, możemy zatroszczyć się także o źródło muzyki podczas pikniku. Może to być klasyczne, przenośne radyjko lub telefon z podłączonym głośnikiem. Jeżeli planujemy dłuższe posiedzenie, przydadzą się także nastrojowe lampki lub lampiony, które pozwolą stworzyć wyjątkowy klimat. Podczas dłuższego pikniku zdecydowanie przyda się także skuteczny środek odstraszający na komary, które skutecznie potrafią uprzykrzyć każdy letni wieczór na świeżym powietrzu.
Udany piknik – o czym jeszcze pamiętać?
Przygotowując piknik, pamiętajmy o smacznych posiłkach i przekąskach oraz znalezieniu odpowiedniego miejsca, ale także o odpowiedzialności i bezpieczeństwie. Oprócz prowiantu warto zabrać ze sobą worki na śmieci, do których spakujemy zużyte jednorazowe pojemniki czy opakowania. Pozostawmy wybrane miejsce w dokładnie takim samym stanie, w jakim je zastaliśmy. Jeżeli zdecydujemy się na wieczorne rozpalenie ogniska, pamiętajmy, że konieczne jest jego bezpieczne zagaszenie. Wybierając na piknik bardziej dzikie miejsce, nie zapominajmy także o jego prawowitych mieszkańcach.
Dopiero razem z tym elementem możemy mieć absolutną pewność, że stworzyliśmy dla siebie kompletny i sprawdzony przepis na udany i niezapomniany piknik!